Kontrola stymulatorów i kardiowerterów – Cel badania
Kontrola stymulatorów i kardiowerterów to badanie mające na celu ocenę poprawności działania systemu stymulującego poprzez dokonanie pomiaru progu stymulacji jak i sterowania aby na podstawie uzyskanych wartości zaprogramować energię (amplitudę i szerokość) impulsu oraz czułość kanału przedsionkowego i /lub komorowego optymalną dla pacjenta.
Opis i przebieg badania
Do wykonania badania nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Należy przynieść ze sobą dokumentację medyczną związaną z wszczepieniem rozrusznika ( karta informacyjna ze szpitala i książeczka stymulatora ). Kontrola rozruszników dokonywana jest przez lekarza kardiologa przy użyciu odpowiedniego programatora. Dzięki optymalnym ustawieniom możemy wyeliminować zbędną stymulację, a dzięki temu wydłużyć żywotność baterii nawet nawet o 20 %, co dla pacjenta jest równoznaczne z wydłużeniem okresów reimplantacji urządzenia.
Badania powinny być wykonywane regularnie. Pierwsze po 2- 3 miesiącach od implantacji układu stymulującego, o ile lekarz nie zleci inaczej. Kolejne badania przeprowadza się najczęściej co 6 miesięcy, o ile lekarz prowadzący nie zleci inaczej.
Po przeprowadzonej kontroli pacjent od lekarza otrzymuje wydruk (raport), w którym zawarte są wszystkie niezbędne informację dotyczące rozrusznika, m. in. stan naładowania baterii, oporność, czułość, próg stymulacji elektrod, informację o ewentualnych zarejestrowanych epizodach arytmii.
Badanie w naszej placówce wykonywane jest nowoczesnymi programatorami firm Biotronic, Medtronic i St. Jude Medical (obecnie firma Abbott).