EKG spoczynkowe

EKG spoczynkowe pozwala ocenić częstotliwość pracy serca i różnego rodzaju zaburzenia miarowości oraz zaburzenia przewodzenia impulsu elektrycznego w obrębie przedsionków i komór.

Zapisz się teraz

EKG spoczynkowe – cel badania

EKG spoczynkowe to badanie pozwala ocenić częstotliwość pracy serca i różnego rodzaju zaburzenia miarowości, oraz zaburzenia przewodzenia impulsu elektrycznego w obrębie przedsionków i komór. Ponadto pozwala ocenić zaburzenia ukrwienia mięśnia sercowego, a także wnioskować o wielkości jam serca.

Przygotowanie do badania

EKG spoczynkowe nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed badaniem i w dniu badania należy przyjmować wszystkie zalecone leki. Badanie EKG jest bezbolesne oraz nieinwazyjne – nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia spoczynkowego EKG. Badanie EKG spoczynkowe można powtarzać w każdym wieku, w niewielkich odstępach czasu – także u kobiet w ciąży.

 

Opis i przebieg badania

Do wykonania badania nie jest wymagane skierowanie.
Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na wznak i polega na przyłożeniu 4 elektrod do kończyn pacjenta oraz 6 elektrod do klatki piersiowej (razem 10 elektrod), które dzięki odpowiednim połączeniom dają zapis 12-odprowadzeniowy.

Elektrody przypinane są na specjalne przyssawki lub klamry i połączone są kablami z rejestratorem, co pozwala zapisać badanie w postaci wydruku na papierze lub w postaci zapisu cyfrowego. Rejestracja badania trwa ok 1 minuty.

UWAGA!
Przed badaniem przygotujemy skórę w miejscu przyłożenia elektrod – usuniemy nadmierne owłosienie z klatki piersiowej a następnie przetrzemy skórę substancją zmniejszającą oporność.

Obecnie stosowane aparaty mają możliwość automatycznej interpretacji zapisanego badania i umieszczenia go na wydruku. Należy jednak pamiętać, że algorytmy służące ocenie krzywej EKG są ciągle jeszcze niezbyt doskonałe i nadal nic nie zastąpi doświadczonego oka lekarza.

Badanie w naszej placówce wykonywane jest nowoczesnym aparatem Mac 2000 firmy General Electric.

Możliwe powikłania/zagrożenia

Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i może być powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku a także u kobiet w ciąży.

Możliwe jest wystąpienie podrażnienia skóry (świąd, zaczerwienie, obrzęk) wskutek mechanicznego działania koniecznego do odpowiedniego przygotowania (usuwanie owłosienia) i/lub wskutek reakcji alergicznych (np. na środek odkażający, klej zastosowany w elektrodach). U osób z niektórymi schorzeniami dermatologicznymi mogą pojawić się zmiany ropne. Wszystkie te dolegliwości są krótkotrwałe, w większości ustępują samoistnie lub pod wpływem miejscowego leczenia objawowego.

Centrum Kardiologii Płowiecka
22 749 00 10