Jeśli myśleliście, że na stłuszczenie wątroby narażeni są tylko Ci, którzy nadużywają alkoholu to jesteście w błędzie. W poniższym artykule powiemy Wam kogo dotyczyć może niealkoholowa odmiana tej choroby. Już od jakiegoś czasu świat medycyny donosi, że nie tylko alkohol sprawia, że pojawia się u nas otłuszczona wątroba. Jednymi z czynników ryzyka jeśli chodzi o niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby są: zespół metaboliczny, otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy insulinoodporność.
Stłuszczenie wątroby objawy i przyczyny
Niestety niealkoholowa odmiana stłuszczenia wątroby przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Istnieją jednak objawy, które mogą dawać nam sygnał, że coś może być nie tak. Szczególnie należy zwrócić na nie uwagę, jeśli dotyczą nas wyżej wymienione choroby. Do prawdopodobnych objawów należą:
- osłabienie oraz przewlekłe zmęczenie
- bóle występujące w nadbrzuszu oraz z prawej strony pod łukami żebrowymi
- nagła utrata wagi
- obrzęki
- powiększenie wątroby lub powiększenie śledziony
- złe samopoczucie
Na zdrowie wątroby duży wpływ ma również prowadzenie przez nas niezdrowego stylu życia. Brak aktywności fizycznej, a co za tym idzie wzrost masy ciała i otyłość w znaczny sposób wiążą się, ze stłuszczeniem wątroby. Niektóre leki takie jak uspokajające, przeciwbólowe czy hormonalne mogą również mieć negatywny wpływ na wątrobę.
Stłuszczenie wątroby wiąże się również z zaburzeniami hormonalnymi. Bardzo duża część kobiet w wieku pomiędzy 45 a 50 rokiem życia znacząco przybiera na wadze. Również mężczyźni coraz częściej cierpią na otyłość brzuszną. Ważna zatem jest eliminacja tego czynnika, który jest głównym sprawcą chorej wątroby.
Stłuszczenie wątroby dieta – rekomendowana
Stłuszczona wątroba nie musi być Twoim problemem, jeśli zadbasz o odpowiednią dietę, która pomoże Ci zredukować masę ciała i przywrócić zdrowie. Dieta ma na celu eliminację czynników ryzyka rozwijania się choroby. Wspomagać ma leczenie zespołu metabolicznego, wyżej wspomnianej nadwagi oraz hiperlipidemii.
Jeśli to właśnie Ciebie dotyczy stłuszczona wątroba, wyeliminuj ze swojej diety utwardzone tłuszcze roślinne, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, potrawy smażone na głębokim oleju, ostre przyprawy, tłuste mięso i wędliny, pieczywo razowe, przetworzoną żywność oraz alkohol. Dieta jaką na co dzień stosujecie powinna być niskotłuszczowa i lekkostrawna. Zaleca się wyeliminowanie warzyw zawierających dużą ilość celulozy. Do takich należą: szpinak, szczaw, kapusta. Warzywa i owoce można spożywać, głownie gotowane lub pieczone.
Dieta oczywiście ma bardzo duże znaczenie, nie zapominajmy jednak, o zadbaniu o aktywność. Ruch na świeżym powietrzu, spacer, jogging, kilka ćwiczeń wykonanych w domu na pewno wyjdzie Wam na zdrowie. Nie trzeba od razu biegać maratonów czy chodzić na siłownie. Bardzo często wystarczy ruszyć się z kanapy czy z domu, aby zadbać o swoją kondycję. Taka aktywność bardzo dobrze wpływa ogólnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Jest również bardzo dobrym eliminatorem stłuszczenia wątroby.
Zadbaj o swoje zdrowie!
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby dotyka osób w każdym wieku, zarówno tych szczupłych jak i otyłych. Rozwija się w naszym organizmie przez długie lata nie dając objawów, dlatego tak bardzo powinniśmy o siebie zadbać i obserwować swoje ciało. Dzięki temu, że medycyna idzie do przodu, mamy więcej metod diagnostycznych takich jak biopsja, badania ultrasonograficzne, mamy szansę na szybkie wykrycie choroby. Stłuszczenie wątroby (NAFLD) jest coraz częściej rozpoznawana u tych najmłodszych czyli dzieci i młodzieży. Tej grupy osób coraz częściej niestety w dzisiejszy czasach dotyczy otyłość i nadwaga. Przypadki stłuszczenia wątroby pojawiają się u dzieci nawet w 8 roku życia.
Nie dopuszczajmy do tego, aby jeden z najważniejszych organów przestał działać. Już dziś należy zmienić swoje nawyki żywieniowe, a w razie potrzeby udać się do lekarza w celu wykonania kompleksowych badań.