Czy słodzik jest zdrowy? Takie pytanie zadaje sobie bardzo dużo osób. Jest to głównie spowodowane faktem, że w sklepach jest coraz mniej produktów, które zawierają cukier, a zamiast niego dodawany jest słodzić. Dlaczego substancje słodzące, których skład praktycznie nie zawiera kalorii, są zdrowe? Czy warto nimi zastąpić cukier?

Czy słodzik jest zdrowy? Skąd jego fonomen?

Obecnie panuje moda na smukłą oraz wysportowaną sylwetkę. Jesteśmy z każdej strony wręcz bombardowani ogłoszeniami związanymi z propozycją ułożenia diety, karnetami na siłownie oraz reklamami, które promują tak zwane fit życie. Co więcej, producenci produktów spożywczych również zauważyli trend. Stworzyli nowe działy light oraz zaczęli zmieniać składy aktualnych towarów na takie, w których nie ma cukru. Najczęściej na ich opakowaniach można znaleźć hasła i informacje, iż jest to produkt o obniżonej lub zerowej zawartości kalorii. Dodatkowo, warto wspomnieć, że słodziki poza występowaniem w różnych produktach żywnościowych można kupić osobno w postaci sypkiej i płynnej. Co więcej, mogą być one półsyntetyczne oraz całkowicie syntetyczne, lecz bez względu na swoją postać smakują bardzo podobnie.

Kto może korzystać ze słodzików syntetycznych?

Słodziki syntetyczne mają swoje zalety w postaci tego, że są bardzo dobrym wyborem dla osób dbających o linię oraz o zęby. Spowodowane jest to faktem, iż w przeciwieństwie do cukru nie działają one próchnico twórczo. Najczęściej spotykanymi słodzikami syntetycznymi jest aspartam oraz acesulfram K. Warto wspomnieć, że nie zawierają one kalorii. Charakteryzują się bardzo wysoką siłą słodzącą, więc używa się ich w mniejszych ilościach niż cukier. Należy jednak pamiętać, że aspartamu nie wolno podgrzewać do wyższej temperatury niż 100 stopni Celcjusza. To właśnie wtedy powstają w nim szkodliwe związki chemiczne i pojawia się metaliczny zapach.

Co więcej, nie mogą go zażywać osoby w ciąży i chorzy na fenyloketonurię. Dlatego, że zawiera on w swoim składzie aminokwas fenyloalaniny. Jeśli zaś chodzi o acesulfram K to uważa się go za najbezpieczniejszy i najbardziej uniwersalny środek słodzący. Stosowany jest jednakowo w produktach zimnych oraz gorących. Jego dodatkowym atutem jest fakt, że w połączeniu z aspartamem szybko nadaje słodki smak, przez co można go używać w mniejszej ilości.

Charakterystyka słodzików półsyntetycznych

Warto zaznaczyć, że w Polsce dopuszczono do stosowania tylko kilka słodzików półsyntetycznych, a wśród nich znalazł się ksylitol i mannitol. Są to związki, które naturalnie występują w różnych roślinach, takich jak brzoza czy śliwa. Cechują się mniejszą intensywnością słodyczy, lecz jednocześnie są dużo mniej kaloryczne niż biały cukier. Dużą zaletą ksylitolu jest fakt, że w produktach takich jak karmelki czy gumy do żucia dodaje przyjemny dla podniebienia efekt chłodzenia.

Czy słodzik jest zdrowy?

Według naukowych badań zastąpienie cukru słodzikiem nie wiąże się bezpośrednio z utratą zbędnych kilogramów. Naukowcy tłumaczą to tym, że używając substancji słodzących, oszukujemy siebie, ale kalorie, które dostarczylibyśmy z cukrem, zjadamy w innych produktach. Tak naprawdę na ten moment ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy słodziki są bezpieczne. Wszystkie tego typu substancje przed dopuszczeniem do obiegu są dokładnie badane, więc muszą spełniać wysokie normy. Niemniej jednak pojawia się wiele nieścisłości, które głównie spowodowane są tym, że kiedyś stosowano sacharynę i udowodniono, że ma potencjalne rakotwórcze działanie. Oczywiście, po opublikowaniu tych badań rozpoczęto wycofywanie jej z rynku. Zasady zdrowego odżywiania warto jednak stosować codziennie i ograniczać słodzik oraz cukier.