Na czym polega badanie echo serca? Serce jest to centralnie położony narząd układu krwionośnego. Jego wyjątkowość polega na tym, że wykonuje on nieustanną pracę. Jednak ta niezawodna i wydajna pompa bardzo często jest przez nas zaniedbywana. Choroby serca występują coraz częściej i niestety urosły do rangi chorób cywilizacyjnych.Prawidłowe działanie serca jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Warto wykonywać badania diagnostyczne, aby sprawdzić czy z naszym sercem jest wszystko w porządku. W przypadku serca jest to badanie zwane echokardiografią, czyli potocznie badanie echo serca.

Na czym polega badanie echo serca?

Echo serca nazywane inaczej echokardiografią lub w skrócie USG serca czy UKG czyli ultrasonokardiografia to bezinwazyjne badanie ultrasonograficzne. Czyli podczas badania nie będzie potrzebna interwencja chirurgiczna, oraz powyższe badanie nie narusza struktury narządów. Pozwala ono bezboleśnie ocenić pracę Waszego serca. Dzięki temu, że nie daje ono skutków ubocznych można powtarzać je wielokrotnie. W trakcie badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Odbijają się one od badanych struktur, co pozwala na odczytanie gotowego obrazu na monitorze. Dzięki nowoczesnej technologii obraz można wydrukować, bądź zapisać w formie video. Pozwala to na ocenę struktury anatomicznej serca, kurczliwości mięśnia sercowego, budowy i pracy zastawek oraz przepływu krwi w obrębie przedsionków i komór serca, aorty, żył, tętnic oraz żyły płucnej.

Echo serca co wykrywa?

Echo serca zazwyczaj zleca nam lekarz rodzinny lub kardiolog. Dzieje się tak w sytuacji kiedy lekarz zaobserwuje pewne nieprawidłowości, które wymagają dalszej diagnostyki, bądź podczas wywiadu poinformowaliście go o występowaniu niewyjaśnionych omdleń czy zaburzeń rytmu serca. Wskazaniem do wykonania badania jest również nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, choroba zakrzepowo-zatorowa,wady zastawek. Echokardiografia pomaga w wykryciu przebytego zawału, występujących skrzeplin, nowotworu serca, a także płynu w worku osierdziowym.

Jak wygląda badanie echo serca?

W zależności od rodzaju wykonywanego badania echa serca, różni się ono przygotowaniem do badania i jego wykonaniem.

Echokardiografia przezklatkowa, to podstawowe badanie diagnostyczne chorób serca. Do badania należy rozebrać się od pasa w górę i położyć na plecach bądź na lewym boku z lewą ręką uniesioną do góry. Lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem i przykłada do niego głowicę aparatu. Następnie przesuwa głowicę w odpowiednie miejsca. Wysyła ona fale dźwiękowe oraz pochłania powracające echo. Dzięki temu uzyskujemy obraz na monitorze na którym widoczne są wszystkie ewentualne zmiany w budowie serca, bądź nieprawidłowości związane z jego pracą.

Echo serca przezprzełykowe to badanie serca przez przełyk. Stosowane jest jako uzupełnienie echokardiografii przezklatkowej lub gdy jest potrzebna bardziej dokładna ocena pracy serca. W tym przypadku konieczne będzie podanie znieczulenia miejscowego na tylną ścianę gardła oraz w razie potrzeby środków uspokajających. Lekarz wprowadza przez przełyk specjalną sondę o małej średnicy. Dzięki temu, że jest ona wprowadzana blisko serca, można dokładniej przyjrzeć się strukturom serca.

Po takim badaniu nie należy spożywać alkoholu przez 24 godziny. Może również wystąpić suchość w gardle, ból gardła lub nudności. Gdyby pojawiły się niepokojące objawy takie jak duszności czy problemy z mówieniem należy skonsultować się z lekarzem.

Echo serca jak się przygotować? Ile trwa badanie echo serca?

Do standardowego przezklatkowego echa serca nie musimy się specjalnie przygotowywać. Ważne jest, aby dla komfortu swojego i lekarza zadbać o higienę ciała. Na przezprzełykowe echo serca należy przyjść na czczo oraz jeśli lekarz poprosi stawić się z badaniem RTG klatki piersiowej oraz EKG serca. Echokardiografia niezależnie od metody wykonywania badania trwa od 15 do 30 minut.

Echo serca wyniki.

Podczas badania echo serca mierzona jest frakcja wyrzutowa serca, czyli objętość krwi jaka jest przepompowywana w trakcie jednego skurczu serca. Badanie zazwyczaj lewej komory ma za zadanie określić wydolność serca w procentach. Wskazuje ono jaki procent krwi znajdujący się w lewej komorze przed fazą wyrzutu został przepompowany do tętnic w trakcie skurczu U zdrowej osoby frakcja wyrzutowa serca wynosi przynajmniej 60-65% końcowo-rozkurczowej objętości. Mniejsza wartość może wskazywać na nieprawidłowości. Nie należy jednak samemu dokonywać diagnozy i zgłosić się po nią do lekarza kardiologa.