Objawy nerwicy serca często są mylone z arytmią lub nadciśnieniem tętniczym. Dzieje się tak dlatego, że są one bardzo podobne i w celu wykazania nerwicy należy przeprowadzić specjalne badania. Skąd się bierze nerwica serca? Jakie są jej pełne objawy oraz jak wygląda proces leczenia?

Czym jest nerwica serca?

Nerwica serca jest jednym z zaburzeń lękowych, których symptomem są różnego rodzaju dolegliwości układu nerwowego oraz krążenia. Co więcej, u chorych osób występują bardzo silny niepokój, który nie rzadko połączony jest z obawami o swoje życie. Niestety, lęk ten bierze się po części z samego procesu diagnozy choroby, ponieważ chory przeczuwa, że coś się dzieje. W celu przebadania udaje się do lekarza, który przeprowadza podstawowe badania. Niestety, ale one nie wykazują żadnych nieprawidłowości, a same objawy się utrzymują. Pacjent nie wie co się z nim dzieje i staje się coraz bardziej zdenerwowany oraz pogrążony w stresie. Dopiero po odpowiedniej serii badań lekarze są w stanie wywnioskować, że choroba nie jest spowodowana przez nieprawidłowości w narządach, a zaburzenia nerwowe.

Sama nerwica serca zazwyczaj pojawia się wskutek stresu lub traumatycznych doświadczeń. Niemniej jednak mogą również wystąpić inne czynniki, które wywołują u chorego poczucie lęku o życie i zdrowie.

Objawy nerwicy serca

Objawy nerwicy serca są podobne do tych, które pojawiają się przy różnego rodzaju chorobach kardiologicznych. Najczęściej przypominają one zaburzenia w układzie sercowo-naczyniowym np. arytmią lub nadciśnieniem tętniczym. Pacjenci najczęściej skarżą się na bóle w klatce piersiowej, które występują pod różnymi formami np. kłuciem, gnieceniem lub uciskiem. Co więcej, utrzymują się one przez kilka godzin, a w niektórych skrajnych sytuacjach nawet dni. Kolejnym symptomem jest uczucie nieregularnego bicia serca oraz duszności, które uniemożliwiają im wzięcia głębokiego oddechu.

Poza tymi objawami występuje również silny niepokój, który objawia się w postaci zawrotów głowy, uczucia mdlenia, pocenia się, a nawet drżenia. Warto zaznaczyć, że powyższe objawy mogą pojawiać się w różnych sytuacjach powodujących stres. U niektórych osób pojawiają się nagle na przykład podczas snu lub wykonywania codziennych czynności.

Skąd się bierze nerwica serca?

Przyczyny, które powodują nerwicę serca, są złożone i często mogą się one różnić w zależności od konkretnego pacjenta. Choroba ta może brać się z tego, iż chory był narażony na długotrwały stres lub wysiłek intelektualny. Często zdarza się tak, że do choroby prowadzi intensywna i wymagająca praca. Niemniej jednak może się ona pojawić u osób, które przebywają w długim konflikcie np. małżeńskim. Nie można również zapomnieć o tym, że pojawia się ona u osób, które mają traumatyczne doświadczenia z przeszłości np. alkoholizm, molestowanie, przemoc w rodzinie, nadopiekuńczość rodziców lub ich zawyżone wymagania.

Powyższe sytuacje prowadzą do tego, że serce narażone jest na częstą stymulację, a co za tym idzie jego odporność oraz tolerancja spada. Po czasie nawet najdrobniejsze sytuacje mogą burzyć wewnętrzną harmonię i być odbierane przez organizm jako negatywne.

Leczenie nerwicy serca

Znając objawy nerwicy serca, które zostaną zdiagnozowane przez lekarza można, a nawet należy niezwłocznie udać się na odpowiednie leczenie. Polega ono na psychoterapii oraz ograniczeniu sytuacji stresowych do minimum. Co więcej, warto też wspomnieć, że samo przyjmowanie lekarstw nie pomoże bez odpowiedniej pracy nad sobą. Mogą w tym pomóc różnego rodzaju treningi uspokajające oraz ograniczenie używek.