Gotowanie na parze to idealne rozwiązanie dla osób, które żyją w szybkim tempie, ale chcą zadbać o to, aby ich dieta była zdrowa. Jako społeczeństwo mamy coraz większą świadomość tego, jak to, co jemy, wpływa na stan naszego organizmu. Jak jednak pogodzić wieczne zabieganie z przygotowaniem pożywnych i wartościowych posiłków? Jak nie ulec pokusie zjedzenia fast-fooda odgrzewanego w mikrofalówce? Z odsieczą przychodzi gotowanie na parze.

Według dietetyków ten sposób przyrządzania potraw jest jednym z najzdrowszych. Jest dla nas zdecydowanie bardziej odpowiedni niż smażenie na tłuszczu. Jednocześnie gotowanie na parze wcale nie jest skomplikowane i czasochłonne. Nie musimy również rezygnować z ulubionych smaków, ponieważ za pomocą tej metody możemy przygotować naprawdę bardzo wiele produktów na różne zaskakujące sposoby./p>

Gotowanie na parze – zalety

Podstawową zaletą gotowania na parze jest fakt, że przygotowane w ten sposób potrawy są zazwyczaj bardziej odżywcze i pozbawione nadmiaru tłuszczu. Niewiele osób wie, ale podczas tradycyjnego gotowania warzyw, tracą one do 70% witaminy C! Podczas wrzenia witaminy są gubione w wodzie, a także w tłuszczach (A i E). Gotując na parze, witamina C w warzywach zostaje ograniczona o wiele mniej, bo tylko o 40%. Dzięki tej metodzie w naszych produktach pozostaje maksimum witamin i cennych minerałów. Należy wziąć ten fakt pod uwagę, jeżeli dbamy o to, aby dieta była bogata w te składniki.

Jak gotować na parze?

Obecnie w sklepach możemy dostać mnóstwo rodzajów specjalnych garnków do gotowania na parze i parowarów. Jednak, jeżeli nie posiadasz tego sprzętu, wcale nie oznacza to, że musisz obejść się ze smakiem! Zwykły garnek, do którego włożysz sitko, może równie dobrze posłużyć do gotowania na parze. W ten sposób możesz przygotować praktycznie wszystko: warzywa, mięso, owoce morza, ryby. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem gotowania na parze, pokroić je w porcje o takiej samej wielkości. Ogranicza Cię wyłącznie kucharska wyobraźnia. Jedynymi produktami, których gotowania na parze się nie zaleca to pomidory i sałata.

Gotowanie na parze – wymysł ostatnich lat?

Sceptycy twierdzą, że gotowanie na parze to nic więcej, jak kolejna żywieniowa moda, trend, o którym wkrótce wszyscy zapomną. Nic bardziej mylnego! Początków gotowania na parze można dopatrywać się jeszcze w czasach przed odkryciem przez człowieka ognia. Przygotowywano wtedy pożywienie na kamieniach lub przy gorących źródłach. Daleki Wschód przez wieki cenił sobie tę metodę, jest ona głównym sposobem gotowania potraw orientalnych.

Ważne wskazówki

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z gotowaniem na parze, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim, produkty gotowane na parze nie powinny mieć kontaktu z wodą! Pamiętaj, że nie możesz gotować różnych produktów jednocześnie, ponieważ jedne potrzebują więcej czasu niż drugie. Nie zapominaj o tym, aby nie układać produktów zbyt ciasno, potrzebują one trochę przestrzeni. Wstrzymaj się też przed soleniem dania przed ugotowaniem. Jeżeli brakuje Ci soli, użyj jej, ale dopiero na talerzu.