Na pytanie o to, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi nie jest wcale tak łatwo odpowiedzieć, mimo że znane są każdemu wartości uznawane za normę, czyli 120/80 mm Hg. Rzadko się jednak zdarza, żeby ktoś podczas pomiaru miał właśnie tak idealne, książkowe ciśnienie. Końcowa wartość pomiaru ciśnienia zależy od kilku czynników, między innymi wieku czy chorób.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Jak wszyscy wiemy do pomiaru ciśnienia, niepotrzebny jest nam lekarz czy pielęgniarka. Taki pomiar ciśnienia krwi to bardzo łatwa czynność. Każdy z nas może wykonać go samodzielnie w domu. Należy posiadać w domu ciśnieniomierz oraz czas na wykonanie badania. Samo badanie nie należy do najtrudniejszych, jednak aby wartości ciśnienia były jak najbardziej wiarygodne, należy stosować się do kilku zasad.

  • Każdorazowo pomiar ciśnienia powinniśmy wykonywać o stałej porze dnia. Jest to istotne zwłaszcza wtedy kiedy monitorujemy ciśnienie krwi. Musicie wiedzieć, że ciśnienie ulega zmianom podczas dnia.
  • Badanie ciśnienia tętniczego powinno zawsze odbywać się w spoczynku. Nie ma szans na prawidłowe pomiary w staniu czy po wysiłku. Najlepiej na około 5 minut przed pomiarem odpocząć i odprężyć się.
  • Nie zalecane jest również palenie papierosów, picie kawy czy jedzenie przed pomiarem.
  • Pamiętaj aby prawidłowo dostosować szerokość mankietu do obwodu ramienia.
  • Nasza ręka na której będziemy wykonywać pomiar ciśnienia tętniczego powinna być podparta. Pod żadnym pozorem nie powinna zwisać.
  • Ramię ręki na której umieścimy ciśnieniomierz powinno znajdować się na wysokości serca.

Ważna uwaga! Jeśli wykonujecie pomiar ciśnienia krwi pierwszy raz, to najlepiej dokonać go na obu rękach. Za każdym kolejnym razem pomiar wykonujemy na ramieniu ręki, na którym wynik za pierwszym razem był wyższy. Na ostateczny wynik pomiaru ciśnienia oprócz wyżej wymienionych rzeczy ma również wpływ nasze samopoczucie oraz zdrowie. Musimy zatem pamiętać, że z powodu stresu czy bólu, a także przeziębienia wartości ciśnienia tętniczego mogą się różnić od normy.

całego Jakie jest prawidłowe ciśnienie i puls krwi?

Ciśnieniomierz w swoim domu posiada prawie każdy z nas. Jego obsługa jest prosta, a jeśli mieliście jakieś wątpliwości, jeśli chodzi o obsługę aparatu, to mamy nadzieję, że wszystko udało nam się wyjaśnić w akapicie powyżej. Teraz musicie tylko zmierzyć ciśnienie, ale co dalej? Na ekranie wyświetlą Wam się dwie liczby. Pierwsza oznacza ciśnienie skurczowe, a druga ciśnienie rozkurczowe. Jak definiować wyniki, jakie są prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego?

  • ciśnienie optymalne to 120/80 mm Hg
  • o normalnym, prawidłowym ciśnieniu mówimy kiedy wynosi ono 120-129/80-84 mm Hg
  • wciąż prawidłowe, ale jednak wysokie ciśnienie to 130-139/85-89 mm Hg
  • łagodne nadciśnienie tętnicze wskazują nam wartości 140-159/90-99 mm Hg
  • umiarkowane nadciśnienie tętnicze występuje w przypadku gdy na wyświetlaczy zobaczymy wartość pomiędzy 160-179/100-109 mm Hg
  • W przypadku kiedy licznik pokazuje 180/110 mm Hg wskazuje to na ciężkie nadciśnienie tętnicze

Sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku osób starszych. Na przykład prawidłowe ciśnienie krwi w wieku 60 lat nie będzie miało do końca przełożenia na powyższe wskaźniki. Do 80 roku życia wartość ciśnienia powinno się obniżać do wartości 140 mm Hg. Natomiast już po 80 roku życia wartość prawidłowa ciśnienia krwi wynosi poniżej 150 mm Hg. Tak więc nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi.

Prawidłowe tętno

Pomiarem jaki wykonuje się, przy okazji gdy badamy ciśnienie tętnicze jest tętno. Jest to ilość skurczów serca, a w konsekwencji naczyń liczona w ciągu minuty. Tak jak mówiliśmy, ze prawidłowe ciśnienie krwi w zależności od wieku równi się, tak samo tętno.

  1. u noworodka wartość prawidłowa to 130-140 uderzeń/min.
  2. u dziecka 2-letniego wartości te oscylują między 110-130 uderzeń/min.
  3. u dziecka 7-letniego to 80-90 uderzeń/min.
  4. u osób dorosłych wartość tętna prawidłowa to 66-76 uderzeń/min.,
  5. natomiast u osób starszych wynosi ona niekiedy między 60-65 uderzeń/min

Jak kontrolować ciśnienie tętnicze?

Po pierwsze należy się badać samodzielnie oraz uczęszczać na wszystkie badania okresowe i w razie wątpliwości czy zauważenia, że ciśnienie tętnicze w wynikach wykonywanych pomiarów w domu znacząco się waha zgłaszać się do lekarza. W żadnym wypadku nie można ignorować wysokiego ciśnienia tętniczego i jego nagłych zmian. Wysokie ciśnienie tętnicze może doprowadzić do poważnych konsekwencji i powikłań, a nawet śmierci.

Dużo mówi się również na temat prewencji, gdy mamy zdiagnozowane bądź niewysokie ciśnienie tętnicze. Wśród rzeczy, jakie możemy zrobić sami, aby obniżyć i kontrolować nasze ciśnienie tętnicze są:

Redukcja stresu

  • regularne ćwiczenia, aktywność fizyczna
  • zadbanie o prawidłową, zdrową dietę, zaprzestanie nadmiernego używania soli.
  • zaprzestanie palenia papierosów.

U swojego lekarza możesz dowiedzieć się więcej na temat sposobów radzenia sobie z problemem za wysokiego ciśnienia tętniczego. Prewencja i szybkie, długofalowe działania są sukcesem do utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego.