Umiejętność przeprowadzenia pierwszej pomocy jest bardzo ważna, ponieważ może od niej zależeć czyjeś życie. W przypadku zawału o przeżyciu mogą decydować sekundy – to nie przesada. Dlatego, jeżeli szukasz informacji, dzięki którym będziesz wiedzieć, co zrobić, gdy zaobserwujesz, że ktoś ma zawał, trafiłeś w dobre miejsce. W tym artykule podpowiemy, jak rozpoznać zawał i jakie kroki podjąć, aby pomóc sobie lub komuś innemu. Temat ten jest bardzo ważny, dlatego prześlij ten tekst wszystkim, dla których uważasz, że będzie on pomocny.

Zawał serca – czym jest?

Zanim przejdziemy do wskazówek, dotyczących pierwszej pomocy w przypadku zawału serca, warto przypomnieć, czy on w ogóle jest. Jest to upośledzenie zaopatrywania w krew mięśnia sercowego. Występuje on na skutek niewydolności wieńcowej. Statystyki dotyczące zawałów są wręcz druzgocące. Jest to najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Każdego roku 30% osób po zawale serca (zwanym też atakiem) umiera. Dużą część z nich można by uratować, gdyby szybko i właściwie udzielono by pierwszej pomocy.

Objawy zawału

Aby jednak udzielić pierwszej pomocy, konieczne jest prawidłowe rozpoznanie zawału serca. Podstawowym i najważniejszym objawem jest ból w klatce piersiowej. Jest on silny, piekący, dławiący wręcz i u większości osób promieniuje do szyi, lewego ramienia, a czasami do brzucha. Pozostałe objawy, które występują podczas zawału serca u osób przytomnych to między innymi: duszność, bladość, kołatanie serca, przyśpieszone bicie serca, omdlenie, nudności czy stan podgorączkowy.

Zawał serca – pierwsza pomoc

Zaobserwowałeś u kogoś wymienione wyżej objawy? Pamiętaj, że od Ciebie może zależeć szansa osoby na przeżycie. Dlatego warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest niezwłoczne wezwanie pogotowia ratunkowego. Zrób to, wybierając numer 112 lub 999. Następnie, jeżeli masz je przy sobie, to podaj aspirynę i nitroglicerynę, czyli leki ograniczające postęp martwicy serca i łagodzące ból. Pamiętaj, że chorego powinno się ułożyć w wygodnej pozycji półsiedzącej z nieznacznie uniesionym tułowiem. Plecy powinny być oparte o coś stabilnego. Osobie z objawem zawału należy też zapewnić dopływ świeżego powietrza i zrobić wszystko, aby ułatwić mu oddychanie. Przytomnego powinno się także uspokajać.

Zatrzymanie czynności życiowych – jak przeprowadzić resuscytację?

Jeżeli nastąpi zatrzymanie czynności życiowych, konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie resuscytacji oddechowo-krążeniowej i kontynuowanie jej do przyjazdu pogotowia. Należy wykonywać 30 silnych uciśnięć serca na wysokości mostka na głębokość około 1/3 klatki piersiowej do 2 oddechów usta-usta. Jeżeli wykonujący resuscytację nie ma przy sobie maseczki, to dla własnego bezpieczeństwa może ograniczyć resuscytację do samych uciśnięć klatki. Samo uciskanie klatki także zwiększa szanse na przeżycie.

Pamiętaj – najważniejsze to wezwać pogotowie i nie przerywać resuscytacji aż do przyjazdu karetki! Jeżeli chory z podejrzeniem zawału nie trafi do szpitala najpóźniej w przeciągu kilkudziesięciu minut od pojawienia się objawów, ma małe szanse na przeżycie. Ponadto w miejscach publicznych takich jak dworce, centra handlowe, niektóre instytucje umieszcza się automatyczne defibrylatory (AED) i odpowiednio się je oznacza. Dlatego, jeżeli mamy możliwość skorzystania z defibrylatora, koniecznie należy to zrobić w oczekiwaniu na pogotowie ratunkowe. Dołączona jest zawsze do nich szczegółowa instrukcja obsługi.

Dobrze przeprowadzona pierwsza pomoc może uratować czyjeś życie, także w przypadku, gdy osoba przechodzi zawał mięśnia sercowego. Dlatego powinniśmy wiedzieć, jak postępować w tak trudnej sytuacji, zarówno z punktu widzenia świadka, jak i osoby dotkniętej zawałem.