Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył omdlenia. Co to takiego? Z medycznego punktu widzenia jest to trwająca od 1 do 3 minut chwilowa utrata przytomności spowodowana niedostatecznym dopływem krwi do mózgu. W wyniku tego jest on niedotleniony i nieodżywiony. Czym są spowodowane omdlenia? Przyczyny omdlenia są różnorodne. Mogą to być silne emocjonalne przeżycia, którym towarzyszy stres. Przebywanie w zatłoczonych dusznych pomieszczeniach, uciążliwe upały, odwodnienie organizmu, czy też długotrwała pozycja stojąca również sprzyjają omdleniom. Zbyt szybkie wstanie z miejsca także może spowodować omdlenie. Przyczyny omdlenia mogą wiązać się również z różnymi chorobami jak cukrzyca, niskie ciśnienie krwi, lub nowotwory. Osobnym typem omdleń są omdlenia wazowagalne. Występują w momencie pionizacji, kiedy dochodzi do bradykardii oraz obniżenia ciśnienia. Omdlenia wazowagalne są najczęściej występującymi omdleniami u dzieci i młodzieży.

Czy omdlenie można przewidzieć?

Objawy omdlenia są charakterystyczne w związku z czym możemy przewidzieć, że zdarzy nam się chwilowa utrata przytomności. Zwłaszcza jeśli taka sytuacja występuje po raz kolejny. Symptomy omdlenia to zawroty głowy, szumy uszne, duszność oraz przyspieszony oddech. Objawy omdlenia jakie możemy zauważyć to postępująca bladość skóry oraz przyspieszone tętno. Jeśli szybko zareagujemy możemy zapobiec omdleniu. Powinniśmy opuścić zatłoczone pomieszczenia. Usiądźmy w miejscu gdzie mamy dostęp do świeżego powietrza, a także pochylmy głowę miedzy kolana, aby do mózgu dotarła większa ilość natlenowanej krwi. Omdleniom możemy zapobiegać, dostarczając naszemu organizmowi odpowiednią ilość wody każdego dnia i nosząc ze sobą butelkę wody. Zwłaszcza jeśli temperatury są wysokie, a my przebywamy w zatłoczonych miejscach.

Czy wiesz jak postępować przy omdleniu?

Jeśli chcemy pomóc osobie, która zemdlała przede wszystkim musimy zapewnić jej dostęp do świeżego powietrza. Połóżmy ją na twardym podłożu w bezpiecznej pozycji. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie podstawowych funkcji życiowych jak tętno i oddech. Rozluźnijmy poszkodowanemu ubranie – zwłaszcza w okolicy klatki piersiowej. Następnie unosimy nogi do kąta 30-60 stopni. Możemy także unieść kończyny górne. Głowę odchylamy i układamy nisko. Jeśli utrata przytomności była powiązana z upadkiem, sprawdźmy czy nie występują inne obrażenia lub złamania. Po wykonaniu wszystkich czynności, poszkodowany powinien odzyskać przytomność do trzech minut. Jeśli utrata przytomności utrzymuje się dłużej, a tętno i oddech nie zanikają układamy poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej i wzywamy pogotowie.

Omdlenia w ciąży – czy to naturalne?

Omdlenia w ciąży zdarzają się bardzo często zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. W ciąży zwiększa się rytm serca, objętość krwi w organizmie wzrasta, a naczynia krwionośne rozszerzają się co powoduje zmniejszone ciśnienie krwi. Układ krwionośny oraz układ nerwowy muszą zaadaptować się do nowej sytuacji. Dlatego często zdarzają się duszności, zawroty głowy oraz omdlenia w ciąży. Jest to związane z naturalnymi procesami i w większości przypadków nie należy się tym nadmiernie martwić. Natomiast pamiętajmy, że jeśli omdlenia w ciąży zdarzają się bardzo często, a dodatkowo towarzyszą im inne objawy i złe samopoczucie warto skontrolować zdrowie ze specjalistą.