Aktywność fizyczna jest niejako wpisana w nasze życie. Zostaliśmy tak stworzeni, aby się poruszać. Nasz aparat ruchu, kręgosłup, stawy i kości, cały organizm najlepiej funkcjonuje nie podczas siedzenia czy leżenia albo stania, ale właśnie podczas ruchu. Kiedy się ruszamy, najlepiej się rozwijamy. Dobrze dobrany i odpowiedni dla danego wieku, płci i predyspozycji wysiłek fizyczny sprawia, że nasz organizm prawidłowo się rozwija i jesteśmy bardziej odporni na wszelakie choroby. Jak już wspominaliśmy wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń, pomaga rosnąć naszym mięśniom, prawidłowo rozwijać się kościom i stawom, harmonijnie rozwijać się naszemu układowi krążeniowo-oddechowemu oraz podnosi naszą wydolność fizyczną. Niestety większość z nas nie wpisuje aktywności fizycznej w swój plan dnia. Nie ruszamy się, nie uprawiamy sportu, nawet nie wychodzimy na spacer. Pewnie nie zdajecie sobie teraz z tego sprawy, ale badania potwierdzają, że niewystarczająca aktywność fizyczna w znaczącym stopni przyczynia się do liczby zgonów na całym świecie.
Skutki braku aktywności
Jeśli należysz do typu kanapowca i rzadko ruszasz się, aby zadbać o swoje zdrowie ten akapit jest właśnie dla Ciebie. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że większość z nas prowadzi taki tryb życia, że nie ma czasu na nic. Doba jest za krótka nawet na to, aby wyrobić się z pracą. Niestety to wszystko niesie za sobą konsekwencje. W tym przypadku niestety nie za dobre. Brak aktywności, a do tego nieodpowiednia dieta skutkują nadwagą i otyłością. Coraz więcej osób choruje na cukrzycę oraz nadciśnienie tętnicze. Brak aktywności i jego skutki, przyczyniają się do powstawania wielu chorób, a w konsekwencji do ogólnej liczby zgonów.
Zalety aktywności fizycznej dla zdrowia
Aktywność niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Dzięki temu, że podejmujemy się różnego rodzaju wysiłku fizycznego, polepsza się nasza jakość życia, mamy więcej energii, ale nie tylko. Działa ona również wymiernie na nasze zdrowie. Regularna aktywność fizyczna wpływa m.in. na:
– Prawidłowe działanie naszego układu sercowo-naczyniowego
– Prawidłowe ciśnienie krwi
– Utrzymanie prawidłowej masy ciała
– Prawidłowe działanie naszego metabolizmu
– Profilaktykę cukrzycy
– Siłę mięśniową
– Jakość i budowę naszych kości
– Wzrost pojemności płuc
– Funkcjonowanie układu nerwowego
– Poprawę samopoczucia
– Profilaktykę niektórych chorób psychicznych
– Redukcję stresu
Systematyczny wysiłek, uprawianie sportu, również amatorskie niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Musimy pamiętać, że wysiłek powinien być dostosowany do osoby oraz wieku. Dla niektórych wystarczający będzie spacer po parku, a dla innych ćwiczenia siłowe. Zawsze należy dobrać ruch pod siebie i swoich możliwości. Ruszając się, poprawiamy swoje samopoczucie, czujemy się lepiej, jesteśmy bardziej zmotywowani do działania i mamy więcej sił do życia. Warto więc dbać o ruch w każdym wieku!