Prawidłowy rozwój i dobry stan zdrowia wymaga od nas dbałości o dietę. Odpowiednie odżywianie nie tylko sprawi, że utrzymamy szczupłą sylwetkę, ale przede wszystkim pozwoli uniknąć wielu chorób. Warto pamiętać, że zdrowe odżywianie jest często bardzo zindywidualizowane i należy brać pod uwagę osobiste predyspozycje organizmu i go obserwować. Istnieje jednak dziesięć uniwersalnych zasad, które Wam przedstawimy.

Ogranicz produkty przetworzone

Unikaj gotowych produktów! Zawierają one zazwyczaj mnóstwo soli i konserwantów. Jedzenie w proszku, dania gotowe, fast-food, wszystko to należy wyrzucić z diety, ponieważ może negatywnie wpływać na takie narządy jak: trzustka, wątroba, nerki, żołądek czy jelita.

Jedz regularnie

W ciągu dnia spożywaj 4-5 posiłków w regularnych odstępach czasu. Dzięki temu zapobiegniesz podjadaniu niezdrowych przekąsek i silnemu uczuciu głodu, wywoływanemu przez długie przerwy między jedzeniem. Dużym błędem jest też pomijanie śniadania, które powinno dać Ci energię na pierwsze godziny dnia.

Warzywa to podstawa

Jedną z podstawowych zasad zdrowego żywienia, co do której zgadzają się wszyscy dietetycy, jest bazowanie na warzywach. Są one źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika i przeciwutleniaczy. Najlepiej, aby spożywać je na surowo.

Owoce dwa razy dziennie

Choć warzywa i owoce znajdują się na tym samym piętrze piramidy żywieniowej, to owoce powinny stanowić tylko 1/4 ich dziennej porcji. Może Cię to zdziwić, ale nie są bezkarną przekąską, ponieważ zawierają cukry proste, które sprzyjają nabieraniu na wadze.

Postaw na ryby

Wpływ spożywania czerwonego mięsa na rozwój miażdżycy jest udokumentowany, dlatego warto je zamienić chociażby na ryby. Są one niezawodnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zasady zdrowego odżywiania mówią, że tłuste ryby morskie powinny gościć na naszych stołach 2-3 razy w tygodniu.

Pij dużo wody

Choć wielu z nam wydaje się to nie do osiągnięcia, zalecane jest picie od 1,5 do 2,5 litra wody dziennie. Pełni ona bardzo ważną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Odpowiada między innymi za transport substancji odżywczych czy usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Ogranicz węglowodany na rzecz tłuszczów

Jeszcze do niedawna produkty zbożowe i zawarte w nich węglowodany uważane były za bardzo ważny element diety. Obecnie zaleca się je jako źródło energii wyłącznie osobom ciężko pracującym fizycznie lub trenującym. Jeżeli nie należysz do żadnej z tych grup, wystarczy, że węglowodany będą jedynie dodatkiem do dwóch posiłków w ciągu dnia.

Wyeliminuj z diety słodycze i słodkie napoje

Nadmiar cukru w diecie jest przyczyną wielu chorób między innymi tych związanych ze wzrokiem, układem nerwowym czy nerkami. Poza tym słodycze powodują wahania poziomu insuliny i glukozy we krwi, co z kolei prowadzi do tycia i występowania chorób metabolicznych.

Zrezygnuj z soli

Jej nadmiar prowadzi do nadciśnienia, 5 gramów soli dziennie to maksymalna porcja. Zastąp ją zdrowymi i aromatycznymi przyprawami, które dodadzą smaku potrawom.

Nie tylko dieta

Choć tematem artykułu jest zdrowe jedzenie, to nie można przemilczeć bazy nowy piramidy żywieniowej. Jest nią aktywność fizyczna. Powinniśmy na nią poświęcić około 45 minut dziennie. Pamiętać należy, że aktywność nie oznacza wyłącznie typowego treningu. Zalicza się do niej także na przykład spacerowanie czy chodzenie po schodach.