Wszyscy wiemy, że zdrowe śniadanie to najważniejszy posiłek w trakcie dnia. Jednak, czy zasada ta ma zastosowanie w naszych codziennych przyzwyczajeniach? Niestety, wiele osób nie dba o to, aby zjadane na śniadanie produkty były wartościowe. Co gorsze, część z nas wcale nie zjada rano posiłku. Taka praktyka ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jeżeli jesteś wśród tych osób, powinieneś jak najszybciej zmienić swoje nawyki! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie.

Korzyści wynikające ze zjedzenia wartościowego śniadania

Zdrowe śniadanie jest konieczne, jeżeli liczysz na udany dzień. Decyduje o tym, czy spędzimy go aktywnie, czy może doskwierać nam będzie senność i brak energii. To jednak nie wszystko, odpowiednio przygotowane poranne danie będzie miało pozytywny wpływ na nastrój i ogólne samopoczucie. Jeżeli dostarczysz organizmowi odpowiednich składników, będzie on wydolniejszy, będzie mógł lepiej radzić sobie ze stresem i wyzwaniami, jakie stawia przed Tobą dzień. Poza tym badania udowodniły, że osoby niepomijające w swojej diecie śniadania, rzadziej zapadają na takie choroby jak cukrzyca, otyłość czy choroba wieńcowa serca.

Według lekarzy i dietetyków śniadanie powinno stanowić około 25% dziennego zapotrzebowania na energię. Podstawą zdrowego śniadania jest różnorodność elementów, z których się składa. Zbilansowany posiłek, w tym śniadanie, powinno dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych – węglowodanów, białek i w mniejszym stopniu tłuszczy. Należy zadbać, aby śniadanie zawierało produkty z każdego piętra piramidy żywieniowej.

Elementy zdrowego śniadania

Z piętra piramidy, w której znajduje się mleko i produkty mleczne, na śniadanie świetnie sprawdzą się jogurty (bez dodatku cukru), kefiry, twarogi, sery żółte. Są one przede wszystkim źródłem wapnia i białka pochodzenia zwierzęcego. Jako składnik każdego porannego posiłku powinny pojawiać się pod różnymi postaciami warzywa i owoce. Najlepiej, aby wybierać te sezonowe, a mrożone dodawać np. do jogurtów czy twarożków.

Produkty zbożowe w zdrowym śniadaniu powinny się pojawiać pod postacią pieczywa pełnoziarnistego lub typu graham. Staraj się ograniczać czekoladowe płatki do mleka, lepiej zastąpić je musli składającym się z płatków owsianych, orzechów i np. suszonych owoców. Jeżeli do śniadania wybierasz wędlinę, postaw na chude mięso (polędwica lub szynka drobiowa). Jako element śniadania świetnie sprawdzą się też ryby, szczególnie tuńczyk i łosoś. Wielu z nas nie wyobraża sobie poranku bez jaj. Można z nich przygotować mnóstwo różnorodnych i pysznych posiłków.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj śniadania wybierzesz: na słodko czy na słono, pamiętaj, aby zadbać o różnorodność składników, które dostarczasz organizmowi. Dzięki temu będziesz mieć energię na cały dzień i unikniesz podjadania. Jeżeli masz problem z porannym jedzeniem, zacznij kłaść się wcześniej spać, wstawaj 15 minut wcześniej, a wieczorem zaplanuj, co zjesz na śniadanie. W ten sposób nie przytłoczy Cię poranny pośpiech.