Bóle w klatce piersiowej to bardzo częsta dolegliwość, która pojawia się u coraz większej liczby osób. Nie zawsze ból serca jest spowodowany uszkodzeniem lub problemami z sercem. Nierzadko dzieje się tak, że ból serca to konsekwencja np: zbyt napiętych mięśni, choroby żołądka czy układu nerwowego. Bóle serca mogą być też spowodowane stresem, nieprawidłowym trybem życia lub poważnymi chorobami. Dlatego nie należy lekceważyć bólu serca. Nie zawsze okazuje się, że jest to początek zawału serca, ale jeśli tylko mamy wątpliwości i pojawia się u nas nieprzyjemny ból w klatce z niewyjaśnionych przyczyn – piersiowej powinniśmy skonsultować się z lekarzem specjalistom.
Charakterystyka bólu serca
Serce zlokalizowane jest za mostkiem delikatnie po lewej stronie. Ból serca może się więc pojawiać w tej okolicy i zazwyczaj ten ból jest dla nas najgroźniejszy. Może być on głuchy, palący,piekący,miażdżący, ostry, przeszywający lub rozdzierający. Taki ból może też promieniować do lewej strony klatki piersiowej i lewej ręki. Choroby, których objawem jest nagły ból pojawiający się w klatce piersiowej to: dusznica bolesna, nerwica serca lub zawał serca. Ten ostatni bardzo często charakteryzuje się właśnie promieniowaniem bólu do lewej strony ciała. Ból w klatce piersiowej może pojawić się może podczas aktywności fizycznej, oddychania, kasłania, pochylania się. Takie dolegliwości mogą pojawić się również podczas spoczynku czy leżenia.
Choroby, które mogą wywoływać ból serca
Różne schorzenia nie tylko wspomniane powyżej mogą wywoływać u nas ból okolicy klatki piersiowej. Są to: przeziębienie, angina, zespół Tietze’a, zespół da costy, choroby odcinka piersiowego kręgosłupa, przeciążenia,silne przeżycia emocjonalne. Ból w okolicy serca powodować mogą również dolegliwości układu pokarmowego. Zaliczamy do nich: zgaga, przepuklina rozworu przełykowego lub przepony,nadmierne najedzenie się. Najbardziej niebezpieczne są jednak bóle spowodowane: dusznicą bolesną, zapaleniem mięśnia sercowego, zwałem, zapaleniem osierdzia, rozwarstwieniem aorty. Niestety ciężko samodzielnie rozróżnić wszystkie bóle serca, które mogą wystąpić. Dlatego jeśli nie mamy pewności skąd pojawił się ból powinniśmy wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Postępowanie w przypadku bólu serca
Oczywiście nie powinniśmy z każdym bólem spowodowanym stresem udawać się do lekarza, jednak warto obserwować siebie i swoje dolegliwości. Kiedy pojawi się u nas ból serca, nie wiemy skąd przyczyna i dlaczego mogło zacząć nas boleć serce, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistom. Zrobi on wywiad, zleci konieczne badania i oceni sytuację. Dzięki temu będziemy mieli pewność czy przyczyna naszego bólu serca leży w chorobie czy na przykład w nie higienicznym trybie życia. Nie należy lekceważyć bólu serca, dzięki temu możemy uratować życie sobie i innych bliskich nam osób.