Jak wzmocnić serce? Jak zadbać o najważniejszy narząd w naszym organizmie? Wzmacnianie serca naturalnymi sposobami jest bardzo istotne jeśli chcemy długo cieszyć się zdrowiem. Nasze serce pracuje 24 godziny na dobę, dostarczając tlen do wszystkich komórek organizmu. Z wiekiem naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne, a dodatkowo stres, zła dieta i używki nie sprzyjają prawidłowej pracy serca. Co więcej serce nie ma zdolności do samoregeneracji dlatego to my musimy właściwie o nie zadbać.

Jak wzmocnić serce dzięki witaminom!

Przede wszystkim należy się przyjrzeć swojemu sposobowi odżywiania. Złe nawyki żywieniowe nie wspomagają pracy układu sercowo-naczyniowego, dlatego musisz się zastanowić jak wzmocnić swoje serce. Warto zadbać o dostarczanie do organizmu niezbędnych witamin których organizm sam nie produkuje. Bardzo dużą rolę we wzmacnianiu serca mają witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy. Najwięcej witamin z tej grupy znajduje się owocach takich jak winogrona, pomarańcze, ananas, banany czy mango. Kolejnym wzmacniaczem pracy Twojego serca jest magnez. Ma on bardzo duży wpływ na pracę mięśnia sercowego, a więc warto dodać go do swojej diety w postaci roślin strączkowych, a także owoców takich jak marakuja czy czarna porzeczka.

Aktywność fizyczna kluczem do sukcesu i witalności

Kolejnym sposobem na tojak wzmocnić serce jest regularna aktywność fizyczna. I nie chodzi tutaj o wyczynowe uprawianie sportów po kilka godzin dziennie. Udowodniono, że już 20min umiarkowanej aktywności fizycznej zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Warto w wolnym czasie pójść na spacer lub na rower zamiast siedzieć przed ekranem komputera lub telewizora. Aktywność fizyczna nie musi być nudna i męcząca. Możesz wybrać sport , który sprawia Ci przyjemność. Jeśli Twoje hobby to pływanie czy nordic walking możesz połączyć przyjemne z pożytecznym. Sport i aktywność fizyczna wpływa korzystnie na cały organizm, wspomaga metabolizm, poprawia wydolność krążeniowo-oddechową, jest także korzystna w walce z depresją.

Stop dla używek, które szkodzą Twojemu zdrowiu

Jeśli nadal zastanawiasz się jak wzmocnić serce istotne jest rzucenie nałogów. Palenie papierosów zwiększa ryzyko chorób serca w tym choroby wieńcowej, miażdżycy, czy nadciśnienia tętniczego. Papierosy osłabiają pracę serca i powodują, że Twój organizm jest niedotleniony. Dlatego warto zamienić papierosy na kolejną porcję warzyw i owoców w ciągu dnia.  Dodatkowo należy ograniczyć do minimum spożycie soli. Sól podobnie jak papierosy zwiększa ryzyko zawału serca i bardzo podnosi ciśnienie krwi. Sól można zastąpić innymi przyprawami i cieszyć się zdrowiem i smakiem dłużej.

Nie stresuj się! Zacznij się relaksować!

Pomimo tego,  że w dzisiejszych czasach to bardzo trudne zadanie kolejnym sposobem jak wzmocnić serce jest redukcja stresu. Ważny jest odpoczynek, urlop, zmiana otoczenia chociaż na kilka dni lub po prostu chwila dla siebie. Dobrze znaleźć swój sposób na wyciszenie jak dobra książka, ulubiona muzyka lub spacer. Pamiętaj im jesteś spokojniejszy tym mocniejsze jest Twoje serce.