Serce jest najważniejszym elementem układu krążenia. Jest to najciężej pracujący organ naszego ciała. Pracuje w dzień i w nocy bez odpoczynku. Niestety bardzo często zamiast o niego dbać, obciążamy go jeszcze bardziej. Notuje się coraz więcej zgonów na skutek chorób układu krążenia. Warto więc regularnie wykonywać odpowiednie i skuteczne badania. Holter EKG bez wątpienia jest właśnie takim badaniem.

Jak przebiega badanie holtera?

Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie przeprowadzane przez dłuższy okres czasu, najczęściej przez 24 godziny. Do założenia holtera należy się rozebrać od pasa w górę. Przed przyjściem do lekarza należy dokładnie umyć klatkę piersiową. Po przygotowaniu skóry lekarz przykleja specjalne elektrody na klatce piersiowej pacjenta. Połączone są one przewodami z urządzeniem rejestrującym EKG, umieszczonym w niewielkim pudełku. Badany ma za zadanie nosić aparaturę rejestrującą przez 24 godziny bądź dłużej. Wszystko w zależności od zaleceń lekarza. Podczas trwania całego badania zostaniesz poproszony o prowadzenie dziennika aktywności.

Należy zapisywać tam wykonywane czynności i występowanie ewentualnych dolegliwości takich jak ból w klatce piersiowej, arytmia, omdlenia z dokładnym zaznaczeniem godziny oraz czasu ich występowania. Podczas badania nie należy specjalnie się oszczędzać. Badany ma za zadanie utrzymywanie aktywności fizycznej, wykonywanie wszystkich codziennych czynności oraz wykonywanie pracy zawodowej. Tylko wtedy badanie będzie miarodajne i będzie można stwierdzić jaka jest reakcja serca na wysiłek fizyczny. Po wyznaczonym czasie lekarz zdejmuje aparat, a następnie podłącza go do komputera w celu zgrania zapisu EKG. Następnie kardiolog ocenia i interpretuje zapis.

Holter EKG jak się przygotować? Holter jak się ubrać?

Założenie holtera nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań oprócz zachowania higieny ciała przed założeniem aparatury. Jeśli posiadasz włosy na klatce piersiowej, należy je zgolić. Najlepiej ubrać wygodne niekrępujące i nie przylegające do ciała ubranie. Ponadto nie należy używać koców ani poduszek elektrycznych. Podczas rejestracji holter EKG nie wolno brać pryszniców ani kąpieli, oraz moczyć klatki piersiowej lub urządzenia. Nie należy również klikać w rejestratorze oraz zmieniać ustawień. Nie zdejmujemy ani nie ruszamy sami urządzenia. Jest z nami również w nocy. Dopiero lekarz może odłączyć nas od aparatu.

Po co wykonywać badanie Holter EKG, jeśli można wykonać zwykłe EKG?

Zwykłe EKG spoczynkowe nie daje nam pełnego obrazu występujących zmian tylko ich część, która pojawia się tylko i wyłącznie w spoczynku. Badanie EKG przy użyciu Holetra pozwala nam szerzej spojrzeć na wyniki. Ocenia bowiem zmiany dynamiczne zachodzące w sercu, zarówno podczas aktywności jak i w spoczynku. Pozwala stwierdzić zaburzenia rytmu serca, oraz ocenić jego rytm. Przydatne może okazać się w szukaniu przyczyny napadów duszności, omdleń czy kołatania serca. Dzięki temu urządzeniu możemy wykryć patologie pojawiające się w różnych warunkach.

Badanie Holtera wyniki.

Po wykonanym badaniu lub przed zastanawiasz się pewnie jak odczytać wyniki Holtera. Ilość parametrów mierzonych podczas badania jest bardzo duża. Między innymi średnia, maksymalna oraz minimalna częstotliwość skurczów serca, występowanie tachykardii, brakdykardii czy pojawienie się obniżenia odcinka ST. Nie jesteśmy w stanie połączyć tego wszystkiego w całość. Najlepiej więc udać się do lekarza specjalisty czyli w tym przypadku kardiologa.

Powinien on wytłumaczyć nam wszystko, zlecić ewentualne dodatkowe badania lub poinformować po jakim czasie powinniśmy powtórzyć badanie Holter EKG. Nie należy posiłkować się wiedzą zamieszczoną w internecie, ponieważ bardzo często znajdują się tam nieprawdziwe informacje. Każdy człowiek jest inny i badanie nie jest równe badaniu. Dlatego każdorazowo należy wyniki skonsultować z lekarzem.