Zdrowy tryb życia pozwala utrzymać Twój organizm, w dobrej kondycji na co dzień. Warto zadbać zwłaszcza o serce będące motorem napędowym wszelkich przemian w organizmie. To ono jest codziennie narażone na wiele szkodliwych czynników i to z naszej winy. Zdrowy tryb życia polega na minimalizowaniu wszelkich działań chorobotwórczych, a także ryzyka zapadania na tak zwane choroby społeczne. Najważniejsze elementy prawidłowego funkcjonowania to zdrowy sen, zbilansowana dieta, umiarkowana aktywność fizyczna, a także profilaktyka w postaci regularnych badań kontrolnych.

Zdrowy tryb życia – Jedz smacznie i zdrowo

Zdrowy tryb życia jest oparty głównie na diecie. Myśl o tym co jesz i jakie składniki odżywcze dostarczasz do swojego organizmu. Przede wszystkim jedz regularnie ale w małych ilościach. Wskazane jest jedzenie 4-5 posiłków dziennie, zawierających substancje odżywcze. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone, ale dodaj do swojej diety duże ilości warzyw i owoców, będących źródłem witamin i cennych minerałów. Jedz produkty bogate w błonnik, ponieważ wpływają korzystnie na perystaltykę jelit i opóźniają wchłanianie cukrów, co pozwala dbać o linię i zdrowie. Dodatkowo woda woda i jeszcze raz woda.. Dziennie powinno się wypijać 1,5l wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek w organizmie.

Dobrze się wyśpij

Sen jest bardzo ważny jeśli chcesz zadbać o zdrowy tryb życia. Sen pozwala na regenerację organizmu, a także korzystnie wpływa na wszelkie czynności poznawcze. Zdrowy organizm potrzebuje 6-8 godzin snu. Sen powinien się odbywać w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim pomieszczenie musi być dobrze wywietrzone, a optymalna temperatura do snu to 21-22 stopnie. Zdrowy sen pozwala na zmniejszenie ryzyka zapadalności na choroby układu krążenia, układu nerwowego i otyłość.

Ruszaj się więcej

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem dłużej zadbaj o regularną aktywność fizyczną dostosowaną do Twoich możliwości oraz do wydolności Twojego organizmu. Zamiast siedzieć przed komputerem wyjdź na spacer, popływaj godzinę dziennie lub spróbuj nordic walkingu. A może przyjemność sprawia Ci jazda na rolkach lub taniec przy ulubionej muzyce? Sport nie musi być nudny, a dodatkowo zapobiega otyłości, chorobom układu krążenia, a także dotlenia komórki i sprawia że w organizmie wytwarzają się hormony szczęścia, czyli endorfiny. Zdrowy tryb życia jest zatem bardzo przyjemną sprawą.

Nie pal i nie pij

Używki wpływają bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie. Palenie papierosów poza ryzykiem zachorowania na nowotwory powoduje szybsze starzenie się organizmu. Powinieneś unikać również biernego palenia, aby nie wdychać toksycznych związków jakie znajdują się w dymie papierosowym. Alkohol również się jest wskazany w procesie dbania o zdrowy tryb życia. Jest bardzo kaloryczny i sprzyja nadciśnieniu tętniczemu. Pocieszający jest jednak fakt, że lampka czerwonego wina dziennie nie szkodzi – wręcz przeciwnie chroni przed zawałem i miażdżycą.