Jak dbać o serce? To pytanie zadaje wiele ludzi, ponieważ serce jest najważniejszym organem człowieka, który pracuje bez przerwy. Każdy z nas zna takie regułki jak „nie jedź tłustych rzeczy”, „uprawiaj sport”, „nie pal papierosów” odnoszą się one bezpośrednio do naszego zdrowia, a co za tym idzie do serca. Jak o nie, prawidłowo dbać?

Jak dbać o serce?

Każdy z nas słyszał różnego rodzaju rady odnośnie do dbania o ten narząd, lecz jak to zazwyczaj bywa, niewiele osób je stosuje. Jednym z najważniejszych nawyków, który powinieneś stosować, jest aktywność fizyczna. W czasach, w których życie ma naprawdę szybkie tempo ciężko znaleźć czas na aktywność, lecz warto. Osoby, które są mało aktywne, narażone są aż dwa razy bardziej na choroby serca. Najlepiej znaleźć sobie czas na codzienną aktywność, która trwałaby minimum 30 minut. Wiem, że nie zawsze jest to łatwe, lecz warto wprowadzić to do swoich nawyków.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest dieta, która powinna być bogata w warzywa, owoce, oliwę z oliwek i produkty zbożowe o dużej zawartości błonnika np. chleb pełnoziarnisty. Co więcej, warto spożyć chude wędliny, a mięso ograniczyć do drobiu i cielęciny. Pamiętaj o spożywaniu ryb, które zawierają cenne kwasy Omega-3.

Unikaj stresy i staraj się dużo wypoczywać. Nie jest sekretem fakt, że stres negatywnie wpływa na nasz organizm. Gdy przyśpiesza praca serca, to przy okazji podnosi się ciśnienie krwi. Warto więc próbować panować nad swoimi emocjami i w stresujących momentach próbować się uspokoić. Co do wypoczynku to należy spać regularnie i odpowiednio długo do wymagań organizmu. Nie powinno się przepracowywać, ponieważ to również negatywnie wpływa na serce.

Fakty mniej znane

Niewiele osób wie, że jedzenie czosnku jest bardzo dobrym środkiem zapobiegawczym miażdżycy. Zawiera on allicynę, która jest aktywną substancją zahamowującą zlepianie się płytek krwi i obniżenie poziomu tłuszczów w surowicy krwi. Kolejnym czynnikiem, który odpowiada na pytanie „Jak dbać o serce?” o jest picie dużej ilości herbaty zielonej. Ważny jest tutaj typ, ponieważ klasyczna czarna jest mało korzystna dla serca, natomiast zielona ma wiele przyjaznych związków, które zwalczają szkodliwe rodniki w organizmie. Ostatnim, ale dobrym produktem, który warto spożywać są migdały. Badania pokazują, że spożywanie dzienne 100 g migdałów obniża poziom cholesterolu.

Jak dbać o serce? Stosując powyższe rady, które naprawdę mogą pomóc. Nie są to skomplikowane sposoby, na które niewiele osób może sobie pozwolić. Każda osoba może dbać o siebie, wprowadzając do swojego życia sport oraz korygując nawyki żywieniowe. Warto pamiętać, że wpłyną one nie tylko pozytywnie na serce, ale również na samopoczucie.

Zapraszamy także do pokrewnego artykułu na temat dbania o serce po zawale.