Prawie każda dojrzała kobieta z czasem zaczyna zauważać na swoich nogach wypukłe wijące się żyły, na tle małych sinych pajączków, pojawiające się od kostki, aż po uda. Niestety taki widok, to sygnał, że coś z naszymi żyłami dzieje się nie tak. Jak nie uchronić przed takim widokiem?

Skąd się biorą żylaki?

Żylaki kończyn dolnych, to przewlekła niewydolność żylna, która dotyka niemal 50% kobiet na całym świecie i zaledwie 25% mężczyzn. Gdy zaczynają puchnąć nogi, pojawia nie uczucie ciężkości i pojawiają się na nich małe cienkie żyłki w postaci tzw. pajączków, niewiele trzeba do powstawania żylaków. Na obecność żylaków wpływa wiele czynników, jak: siedzący tryb życia, nieprawidłowa reakcja na nadmierne ciepło, np. podczas częstego korzystania z sauny lub solarium, niezdrowa dieta, używki, czy częste chodzenie na obcasach, a także podłoże genetyczne i zmiany hormonalne. Nie ma jednak jednego konkretnego odczynnika, który byłby odpowiedzialny za powstawanie żylaków i doprowadzał do niewydolności żylnej.

Jak wygląda niewydolność żylna?

Żylaki nóg to przede wszystkim efekt złej pracy zastawek żylnych żył powierzchownych, które kierują strumień krwi z żył powierzchniowych do żył głębokich a następnie prowadzą krew do serca. Niewydolność tych zastawek powoduje rozszerzenie się płatków, co doprowadza do refluksu żylnego, czyli cofnięcia się krwi płynącej do serca. Kanaliki żylne, którymi przepływa krew, nie są w stanie przyjąć tak dużej ilości krwi na raz co doprowadza do poskręcania i poszerzenia żył, a w ostateczności do powstania żylaków. Taki refluks możemy zbadać za pomocą dopplerowskiego badania usg, który pokazuje funkcjonowanie żyły odpiszczelowej, odstrzałkowej i perforowanej.

Jak leczyć żylaki na nogach?

Obecnie jest wiele sposobów na skuteczne leczenie żylaków. Zabiegi różnią się od siebie technologią w zależności od zaawansowanego stadium choroby, ale już najmniejsze żylaki na nogach da się wyleczyć bez konieczności stosowania operacji, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.

Jedną z najpopularniejszych obecnie technik leczenia żylaków nóg jest laseroterapia żylaków EVLT, polegająca na emisji impulsów laserowych wewnątrz żył, które rozgrzewają ścianki żylne w celu zamknięcia niewydolności. Zabieg ten nie wymaga znieczulenia, ani hospitalizacji, a jego skuteczność liczy aż 95%.

Inną metodą jest skleroterapia żylaków, polegająca na wstrzyknięciu do widocznej zmiany, specjalnego preparatu w postaci żelu lub pianki. Ta forma leczenia dużo lepiej sprawdza się z małymi i średnimi żylakami. Z bardziej zaawansowaną niewydolnością mogą nie przynieść pożądanych efektów.

Co stosować, aby zapobiec ich powstawaniu?

Po pierwsze kontroluj swoją wagę i zapobiegaj zaparciom. Otyłość doprowadza do wielu różnych schorzeń, tak samo jak niezdrowe żywienie. Tłuste, przetworzone pokarmy powodują zaparcia co w efekcie doprowadza do-omawiania się żylaków. najlepiej zmienić swoją dietę, wzbogacając ją o warzywa i owoce oraz błonnik. Kolejnym sposobem na pozbycie się drobnych żylaków jest maść na żylaki na nogach, która w swoim składzie powinna posiadać wyciąg z kasztanowca, heparynę, prowitaminę B5, rutozyd, lub trokserutynę, ale przede wszystkim więcej ruchu. Aktywność fizyczna, nie tylko wzmacnia kondycję, ale także wszystkie nasze mięśnie i żyły.