Tętno czyli inaczej puls jest to najbardziej podstawowy parametr naszego życia. Bardzo łatwo możemy zmierzyć je samemu. U dorosłej osoby puls może wahać się pomiędzy 60-100 uderzeń na minutę. Wzrost tętna jest zazwyczaj czymś zupełnie normalny. Tętno rośnie podczas wysiłku fizycznego czy w sytuacjach stresowych. Wartość tętna dostarcza nam wiele informacji na temat działania naszego organizmu. Mówi nam w jakim stanie jest nasz organizm, jak pracuje nasze serce i jakie jest nasze ogólne samopoczucie. Czasami jednak nasz puls wzrasta bez żadnej wyraźnej przyczyny. Może to być spowodowane występowaniem choroby. Dlatego warto wiedzieć jak mierzyć tętno, jakie jest prawidłowe tętno i o czym świadczą jego wyniki.
Jaki jest prawidłowy puls?
Prawidłowa wartość tętna u dorosłego człowieka wynosi jak już wcześniej wspominaliśmy od 60 do 100 uderzeń na minutę. U dzieci i niemowlaków jest to od 100 do 130 uderzeń, a u osób starszych około 60 uderzeń w ciągu minuty. Jak więc widzicie wartości te różnią się w każdym wieku.
Jak mierzyć tętno w prawidłowy sposób?
Puls najlepiej mierzyć rano lub po odpoczynku od czynności dnia codziennego. Unikajmy mierzenia tętna w trakcie wysiłku czy po wykonywaniu pracy. Takie wartości będą zazwyczaj zawyżone. Najlepiej tętno spoczynkowe mierzyć w pozycji siedzącej lub leżącej.
Do pomiaru potrzebny będzie Wam jedynie zegarek. Tętno mierzymy na nadgarstku lub na szyi. Wyczuwamy tętnicę pod palcami. Ważne żeby tętna nie mierzyć kciukiem, może to być każdy inny palec. Jak już wyczujemy pod palcami skurcze tętnicy włączamy stoper i przez 10 sekund mierzymy ile razy tętnica się skurczyła. Uzyskany wynik mnożymy razy 6. W ten sposób otrzymujemy wynik naszego pulsu.
Dostarczanie treści – o czym mówi nam nasz puls?
Jeśli nasze tętno jest zbyt wysokie mówimy o tachykardii. Podwyższonym wartościom tętna sprzyja brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta czy palenie papierosów lub picie zbyt dużej ilości alkoholu. Warto wyeliminować te czynniki ryzyka z naszego życia. Jeśli jednak je wyeliminowaliśmy, a nasze tętno nadal pozostaje podwyższone może to świadczyć na przykład o chorobie serca, nadciśnieniu tętniczym, anemii, nadczynności tarczycy. Przyczyn może być wiele, dlatego jeśli regularnie mierzycie tętno i za każdym razem jest ono podwyższone, warto udać się do lekarza.
Drugim zjawiskiem jakie może wystąpić jest zbyt niskie tętno czyli bradykardia. Zazwyczaj jego wartości spadają wówczas poniżej 60. Przyczyną zbyt niskiego pulsu może być arytmia, niedoczynność tarczycy, zaburzenie elektrolitowe czy nieprawidłowe przyjmowanie niektórych leków. Jeśli więc występuje u Was obniżone ciśnienie również zgłoście się do lekarza specjalisty.