Prawidłowy puls to wartość, która różni się w zależności od wieku, płci i kondycji fizycznej badanej osoby. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym jest puls, jak należy go mierzyć i w jakim zakresie powinien się mieścić Twój pomiar, to odpowiemy na te pytania w naszym artykule.
Co to jest puls?
Puls, potoczne określenie tętna, oznacza częstotliwość bicia serca, czyli liczbę wyczuwalnych uderzeń na minutę. Zarówno wysokie tętno, jak i poniżej normy wymaga diagnostyki i ustalenia źródła problemu. Z częstoskurczem, czyli tachykardią mamy do czynienia, gdy puls wynosi ponad 100 uderzeń na minutę. Natomiast bradykardia, czyli zbyt niski puls występuje, gdy mamy mniej niż 60 uderzeń serca na minutę.
Prawidłowy puls – normy
Jak napisano we wstępie, wartości prawidłowego pulsu są różne w zależności od grupy wiekowej, do której należy badany. U niemowląt tętno może wynosić nawet 130 uderzeń na minutę! Serce starszych dzieci powinno bić z częstotliwością około 100, a młodzieży około 85 uderzeń na minutę. Z kolei norma u dorosłych to mniej więcej 70 uderzeń na minutę. Osoby starsze powinny mieć tętno wynoszące około 60 uderzeń na minutę.
Przyczyny wysokiego pulsu
Oczywiście, zdarza się, że podczas wysiłku fizycznego, sytuacji stresowych czy po spożyciu kawy, alkoholu lub zielonej herbaty tętno może wzrosnąć nawet do 180 uderzeń i nie jest to sytuacja wymagająca leczenia, ponieważ znana jest przyczyna wysokiego pulsu. Jeżeli jednak wysokie tętno pojawia się bez powodu i towarzyszą mu takie obawy, jak duszności, płytki oddech czy bóle w klatce piersiowej, koniecznie należy udać się do lekarza.
Wysoki puls może mieć przyczyny patologiczne. Wśród nich wymienić należy: wady serca, anemię, niewydolność krążenia czy nadczynność tarczycy. Również odwodnienie, niedotlenienie, utrata krwi i gorączka mogą sprawiać, że tętno wzrasta ponad 100 uderzeń. W takim przypadku lekarz przepisuje odpowiednie leki, mające regulować pracę serca. Wysoki puls można także zwalczać za pomocą technik relaksacyjnych. Tętno przekraczające normę może świadczyć o nadciśnieniu tętniczym, niedocukrzeniu lub niewydolności serca.
Niski puls – co oznacza?
Prawidłowe tętno nie powinno również spadać poniżej określonych norm. Zbyt niskiemu pulsowi towarzyszą takie dolegliwości jak zawroty głowy i osłabienie. Na tę przypadłość często zapadają sportowcy, ale nie tylko. Przyczynami niskiego pulsu są: choroby układu nerwowego, choroby serca czy przyjmowanie pewnych leków. Nieleczona bradykardia stanowi zagrożenie dla zdrowia. Dlatego, nawet jeżeli przechodzi bezobjawowo należy skonsultować się z lekarzem i obserwować rozwój schorzenia.
Puls – pomiar
Skoro wiesz już, w jakich zakresach mieści się prawidłowy puls, czas dowiedzieć się, jak mierzyć tętno. Szczegółowej oceny powinien dokonać lekarz, który zbada nie tylko częstotliwość bicia serca, ale też inne czynniki. Pomiar pulsu można przeprowadzić także podczas badania ciśnienia tętniczego za pomocą automatycznego aparatu. Również bez niego możesz zmierzyć puls. Palcem wskazującym i środkowym prawej dłoni uciśnij nadgarstek lub zagłębienie pod żuchwą. Włącz stoper i licz uderzenia przez 15 sekund. Uzyskaną liczbę pomnóż razy cztery.