Piramida żywienia to jedna z bardziej popularnych piramid naszych czasów. Zdrowe żywienie staje się coraz bardziej modne, a my chcemy coraz częściej zadbać o swoje zdrowie. Piramida żywności wskazuje nam drogę jaką powinniśmy pójść. Do zaleceń piramidy stosować i odnosić powinni się głównie zdrowi ludzie o prawidłowej wadze. Oni samodzielnie mogą korzystać z zasad zawartych w piramidzie żywności i żywienia w drodze po lepsze odżywianie. Jeśli jednak Wasza waga jest niewystarczająca bądź zbyt duża lub chorujecie na choroby przewlekłe, zasady w niej zawarte nie zawsze będą dla Was najbardziej korzystne. Co zrobić w takiej sytuacji ? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

10 zasad gry w piramidzie żywienia

Aby prawidłowo stosować się do piramidy zdrowego żywienia powinniśmy pamiętać o kilki zasadach, które nie są w niej ujęte.

  1. Posiłki należy spożywać regularnie. Zaleca się 4-5 posiłków co 3-4 godziny.
  2. Co najmniej połową Twoich posiłków powinny być warzywa i owoce. Należy pamiętać o właściwych proporcjach: 3/4 warzyw i 1/4 owoców w ciągu dnia.
  3. Do spożycia wybieraj produkty zbożowe pełnoziarniste.
  4. Do picia zaleca się 2 szklanki mleka dziennie. Można w zamian pić jogurty lub kefiry. Częściowo mleko zastąpić można również serem.
  5. Należy ograniczyć spożycie mięsa, głownie czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg na tydzień. W zamian za mięso, spożywaj więcej ryb, nasion roślin strączkowych i jaj.
  6. Tłuszcze zwierzęce zastąp olejami roślinnymi.
  7. Cukier i słodycze zastępuj owocami i orzechami.
  8. W kuchni używaj mało soli oraz produktów z jej niską zawartością. W zamian za sól, używaj więcej ziół, które nie tylko poprawiają smak potraw, ale także mają cenne składniki.
  9. Pij 1,5 litra wody dziennie.
  10. Nie spożywaj alkoholu.

Poziomy piramidy zdrowego żywienia

Już od jakiegoś czasu podstawę piramidy zdrowego żywienia stanowi aktywność fizyczna. Poprawia ona wydolność układu krążeniowego oraz oddechowego. Ponadto regularne ćwiczenia wzmacniają siłę mięśniową oraz zapobiegają otyłości.

Kolejnym szczeblem piramidy są warzywa i owoce. O proporcjach i spożywanie już mówiliśmy. Pamiętajmy o spożywaniu w dużej mierze produktów sezonowych, które miały szansę dojrzewać w naturalnych warunkach. Wybierajmy głównie produkty polskie z ekologicznych upraw. Niestety bardzo często zarówno warzywa jak i owoce zawierają toksyczne metale oraz pozostałości pestycydów, które mogą niekorzystnie wpływać na nasz organizm.

Drugi poziom jeśli chodzi o żywność piramida zdrowia wskazuje produkty zbożowe. Jak już wcześniej mogliście przeczytać wskazane są produkty pełnoziarniste, zarówno jeśli chodzi o pieczywo, ale także makarony, kasze czy ryże. Właśnie te pełnoziarniste produkty oprócz energii dostarczają nam niezbędnych składników mineralnych, takich jak: cynk, magnez, fosfor czy witaminy z grupy B oraz błonnik.

Trzecią pozycję zajmuje mleko i przetwory mleczne. Spożywanie tych produktów dostarcza nam składników budulcowych i regulujących. Mleko jest też bardzo dobrym źródłem wielu innych składników, wspierających działanie naszego organizmu.

Jako czwartą pozycję piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej podaje szeroko pojęte białka. Wśród produktów znajdziemy tam: jaja, ryby, drób oraz nasiona roślin strączkowych. Szczególnie zachęcamy do wprowadzenia do codziennej diety tych ostatnich. Bogate w białko nasiona strączków mają również wiele innych dobroczynnych składników.

Ostatnie miejsce, które nie powinno być pod żadnym pozorem pomijane stanowią oleje i orzechy. Piramida żywieniowa od niedawna zawiera właśnie te drugie czyli orzechy, które również stanowią bardzo dobre źródło tłuszczy. Na szczególną uwagę zasługuje wprowadzenie do diet oliwy z oliwek, która dzięki swoim właściwością zapobiega chorobom układu krążenia oraz chorobom metabolicznym.

Ponad to piramida żywienia i aktywności fizycznej mówi nam: nie dosalaj potraw, rezygnuj ze słodyczy, nie używaj cukru, pij dużo wody oraz wprowadź jako zamiennik soli w kuchni zioła.

Stosowanie się do zasad zawartych w piramidzie żywności i żywienia oraz aktywności fizycznej pozwoli Wam na polepszenie Waszej diety, a co za tym idzie zdrowia oraz zmniejszenia wagi. Pamiętajcie jednak że piramida żywieniowa nie jest wyznacznikiem dla każdego. Jeśli macie jakieś wątpliwości lub chorujecie na choroby przewlekłe skonsultujcie swoją dietę z dietetykiem. Pomoże Wam on dobrać zbilansowany i odpowiedni posiłek do Waszej kondycji fizycznej i zdrowia.